Etos miłośnika, czyli o naszej pasji

piotr.badowski | 14-07-2014

Jedni zbierają znaczki, drudzy fotografują ciekawe obiekty, a trzeci lubią jeździć starymi samochodami. Te trzy odmienne hobby mogą łączyć się w jedną pasję – miłość do transport zbiorowego.

A co z czwartymi?

Miłośnicy komunikacji miejskiej to wbrew pozorom bardzo zróżnicowana społeczność. Istnieje wiele mniejszych podgrup, których interesuje w transporcie zbiorowym co innego.

Najliczniejszą grupą są wielbiciele autobusów. Zazwyczaj miłość do starych pojazdów pochodzi z okresu dzieciństwa, kiedy przejażdżka wielkim autobusem należała do najbardziej ekscytujących zajęć. Jednak wraz z dorastaniem nie wystarczy już samo jeżdżenie pojazdami komunikacji miejskiej, wzrasta również zainteresowanie danymi i nowinkami technicznymi autobusów. Przykład takiej pasji to redaktorzy działu technicznego na stronie naszego Stowarzyszenia – zapraszamy do przeczytania artykułów.

Komunikacja miejska to nie tylko same pojazdy, ale i również dość duże wyzwanie organizacyjne. Nie brakuje również miłośników sieci komunikacyjnych, którzy lubią analizować dane systemy transportowe pod względem linii, częstotliwości, taryfy biletowej, itp. Również w naszym Stowarzyszeniu są osoby, które pasjonują się tymi zagadnieniami znajdując np. stare mapy i schematy połączeń komunikacyjnych, aby móc sprawdzić jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto. Na przykład – jak wyglądał układ linii w 1982 roku?

Dosyć ciekawą społecznością są kolekcjonerzy pamiątek związanych z transportem. Osoby te zbierają pocztówki, bilety, a nawet tablice z kierunkami dawnych linii komunikacyjnych. Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie może poszczycić się wspaniałymi członkami, którzy mają kolekcję wszystkich pocztówek związanych z tramwajami w Koszalinie, jak i również dysponują wszystkimi biletami koszalińskiej komunikacji miejskiej.

Na koniec należy wspomnieć o fotografach komunikacji miejskiej. Starsze i nowsze autobusy to wdzięczny temat dla obiektywu aparatu. Za pomocą zdjęć utrwala się nie tylko obraz komunikacji, ale i również ciągle zmieniającego się miasta. Ciekawe fotografie można znaleźć na naszej, facebookowej stronie.

A Ty do jakiej grupy miłośników należysz? Pamiętaj, że Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie łączy wszystkie rodzaje pasji związanych z komunikacją miejską – zapraszamy do uczestnictwa w inicjatywie!