Poznaj nas

piotr.badowski | 14-07-2014

Witamy serdecznie na stronie Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie.

Jak powstało Stowarzyszenie?

Pomysł założenia klubu zrzeszającego miłośników komunikacji miejskiej powstał kilka lat wcześniej, kiedy w wielu innych miastach zakładano podobne stowarzyszenia. Pod koniec 2013 roku Zarząd i Pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji zaproponowali utworzenie koszalińskim pasjonatom komunikacji miejskiej stowarzyszenia, które byłoby oficjalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

28 grudnia 2013 roku spotkaliśmy się na Spotkaniu Założycielskim Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie. Powołano Zarząd, Komisję Rewizyjną i Komitet Założycielski SMKM. Proces rejestracji trwał miesiąc, po którym nastąpiło I Walne Zebranie Członków 22 lutego 2014 roku. Stowarzyszenie po przyjęciu uchwał zaczęło oficjalnie swoją działalność statutową.

Aktualnie Stowarzyszenie liczy 25 członków. Serdecznie zapraszamy do zapisania się do naszej organizacji! :)

Najważniejsze cele statutowe

Celem Stowarzyszenia jest:
1) pielęgnowanie i upowszechnianie tradycji publicznej komunikacji miejskiej w Polsce, a w szczególności komunikacji miejskiej w Koszalinie,
2) ochrona i promocja obiektów, pamiątek i zabytków związanych z komunikacją
miejską, jako elementów tożsamości kulturowej Koszalina,
3) propagowanie transportu publicznego jako alternatywnego środka transportu na terenie miasta Koszalina i jego okolic,
4) działania na rzecz utworzenia Muzeum Komunikacji Miejskiej, tworzenie taboru
historycznego oraz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego z tym związanych.

Nasze osiągnięcia:

– Noc Muzeów (kliknij, aby zobaczyć galerię)

17 maja 2014 roku nasze Stowarzyszenie pierwszy raz zintegrowało się z mieszkańcami Koszalina. Przeprowadzaliśmy konkursy z wiedzy o komunikacji miejskiej w autobusach MZK, które kursowały na specjalnych liniach. Do wygrania były pocztówki i przypinki. W środku pojazdów były zdjęcia autobusów wraz z ich opisami.

– Dzień Dziecka (kliknij, aby zobaczyć galerię)

31 maja 2014 roku postanowiliśmy zorganizować zwiedzanie autobusu marki Scania wraz z innymi atrakcjami. Zainteresowanie było duże, „mali miłośnicy” byli zachwyceni możliwością zasiadania na fotelu kierowcy i zaprogramowaniu wyświetlacza z ich własnym imieniem. Jednak to nie były jedyne atrakcje…

– pamiątki:

Dla mieszkańców Koszalina przygotowaliśmy dziesięć rodzajów pocztówek związanych z komunikacją miejską (od tramwajów po najnowsze autobusy) i przypinki z pojazdem marki DAB. Wspaniałe pamiątki były rozdawane podczas naszych imprez.

SMKM_początek